Humus jako nawóz – czy warto?

W dzisiejszych czasach słowo humus posiada wiele znaczeń, dla osób propagujących zdrowe odżywianie będzie to pasta wytworzona z ciecierzycy i sezamu, dla budowlańca górna warstwa podłoża, którą należy ściągnąć przed rozpoczęciem robót ziemnych, a dla ogrodnika doskonały nawóz naturalny.

W uprawach humus zyskał dużą popularność ze względu na posiadane kwasy humusowe, które powodują związanie w podłożu mikro oraz makroelementów niezbędnych do wzrostu wszelkich roślin. Związki takie powstają na skutek tego, iż górna warstwa gleby posiada znaczną ilość resztek roślinnych, w postaci liści, gałęzi, kwiatów, korzeni, które mogą znajdować się na różnych etapach rozkładu. Obecna próchnica służy polepszeniu struktury gleby poprzez zmniejszenie zwięzłości gleb zbitych oraz ograniczenie rozluźnienia gleb luźnych. Dodatkową zaletą występowania tego rodzaju związku jest zdolność gleby do szybkiego gromadzenia wody i ciepła oraz ich akumulacji. Nawóz organiczny służy również rozwojowi mikroorganizmów glebowych, których działania polegają na rozkładzie materii organicznej, co z kolei pozwala na łatwiejszy rozwój korzeni oraz usprawnia wymianę gazową, dzięki czemu podłoże jest lepiej dotlenione oraz stanowi lepsze środowisko do rozwoju roślin.

Naturalny humus w postaci gleby jest bardzo cennym materiałem, jednak jego produkcja w ogrodzie jest bardzo ograniczona, dlatego warto jest dodatkowo skorzystać z dostępnych na rynku tak zwanych preparatów humusowych, których odpowiednio dobrany skład pozwala na osiągnięcie efektów tożsamych z tymi, które pozwala uzyskać nawóz naturalny. Nawóz organiczny jest może być aplikowany na kilka sposobów, w zależności od jego formy oraz rodzaju.

Najczęściej stosuje się preparaty rozsiewane na powierzchni podłoża, w formie oprysku oraz dodawane do wody, którą są podlewane rośliny. Bardzo powszechne są środki w postaci granulek lub proszku, które rozsypuje się na glebie oraz miesza grabiami. Najbardziej korzystnymi porami na nawożenie jest jesień oraz wiosna, jeżeli jednak nasze uprawy pozwalają na ich kontakt z nawozem, wówczas możemy je wykonywać przez cały rok. Dodatkową zaletą humusu jest możliwość jego łączenia z nawozami mineralnymi, co pozwala na uzyskanie doskonałych właściwości gleb bardzo złej jakości.

Humus jest wykorzystywany przede wszystkim w przypadku występowania słabych gleb, posiadających bardzo małą ilość próchnicy oraz wyjałowionych. Poprawia on również proces ukorzeniania się roślin, przez co jest stosowany podczas sadzenia drzew i krzewów.

Alicja Karaśniewicz

Witam. Zawodowo zajmuję się terapią dla dzieci. Uczę ich poprzez rośliny - hortiterapia. Serdecznie polecam mój blog do nauki.