Uprawa bukszpanu – ważne kwestie

Krzewy bukszpanu szczególnie skorzystają na nawożeniu, gdy są często przycinane lub strzyżone. Nawozić je wiosną najbardziej wskazane jest nawozem wolno uwalniającym się, najlepiej zawierającym siarkę lub żelazo w celu uzyskania głębokiego zazielenienia. Alternatywnie możesz karmić naturalną organiczną żywnością roślinną. Aby uniknąć stymulowania nowego wzrostu, który mógłby zostać uszkodzony przez wczesne przymrozki, należy wybrać stosowny nawóz do bukszpanów, który będzie stosowany konsekwentnie przez cały rok ale również zaprzestać nawożenia na dwa tygodnie przed średnią datą pierwszych przymrozków na danym obszarze.

Przy nawożeniu bukszpanu niezwykle istotne jest pH gleby, będące miarą zasadowości lub kwasowości gleby, mierzone w skali od 1 do 14, przy czym 7 jest oznaczeniem obojętnym. Każdy pomiar poniżej 7 wskazuje na kwaśne warunki glebowe, a wszystkie powyżej 7 wskazują na zasadowe.

Bukszpan najlepiej rośnie w glebie od lekko kwaśnej do lekko zasadowej o pH od 6,5 do 7,5. Większość przeciętnych gleb ogrodowych ma pH w zakresie od 6,0 ​​do 7,0.

Jeśli nie masz pewności co do pH gleby i tego, czy nadaje się ona do uprawy bukszpanu, dobrym pomysłem jest sprawdzenie pH gleby w obszarze sadzenia. Możesz szybko przetestować pH gleby za pomocą niedrogiego testera pH gleby. Aby podnieść pH (uczynić bardziej zasadowym), możesz dodać do gleby wapień granulowany. Aby obniżyć pH (zwiększyć kwasowość), możesz zastosować siarki w glebie, siarczan glinu lub chelatowane żelazo. Dodanie organicznego kompostu do gleby lub użycie kompostu jako ściółki może również pomóc w zwiększeniu kwasowości i utrzymaniu kwaśnych warunków glebowych.

Młody bukszpan będzie potrzebował trochę wody, aby ustanowić zdrowy system korzeniowy. Po ustaleniu się większość odmian jest dość odporna na suszę. Podobnie jak wiele innych roślin ozdobnych, bukszpan nie będzie tolerował stale podmokłej lub mokrej gleby, co może prowadzić do zgnilizny korzeni i innych szkodliwych chorób roślin. Dlatego należy uważać aby ich nie przelać, co jest równie istotne w uprawie tej przepięknej rośliny co wybrany nawóz do bukszpanów.

Bukszpan rosnący w doniczkach, donicach i pojemnikach będzie wymagał zwrócenia większej uwagi na wilgotność gleby. Często używaj testu palcem, aby sprawdzić wilgotność gleby, aż będziesz mieć dobry pomysł, ile czasu zajmuje wyschnięcie górnego 1 do 2 cali gleby. Kiedy to nastąpi, dobrze namocz swoją roślinę. W czasie podlewania za pomocą automatycznego systemu nawadniania najlepiej ustawić zegar na podlewanie we wczesnych godzinach porannych, a nie późnym wieczorem lub w nocy, co może prowadzić do wystąpienia grzybów i innych chorób liści. W ciągu pierwszych kilku tygodni po posadzeniu często sprawdzaj wilgotność gleby i dostosuj czas nawadniania, jeśli to konieczne, aby gleba była wilgotna, a nie mokra.

Alicja Karaśniewicz

Witam. Zawodowo zajmuję się terapią dla dzieci. Uczę ich poprzez rośliny - hortiterapia. Serdecznie polecam mój blog do nauki.