Środki ochrony roślin

ochrona roślin

Dla każdego hodowcy roślin największym koszmarem, jaki może sobie wyobrazić, jest zaatakowanie hodowli przez szkodniki, powodujące pogorszenie stanu zdrowia roślin oraz ich wyglądu wizualnego. Z tego rodzaju problemem można próbować radzić sobie w sposób naturalny, jednak najszybszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem są środki ochrony roślin, które są środkami chemicznymi zwalczającymi w sposób efektywny wszelkiego rodzaju choroby roślin oraz szkodniki. Zanim jednak udamy się do sklepu, po zakup odpowiedniego produktu, zapoznajmy się z kilkoma informacjami na ich temat.

Najważniejszą zasadą jest to, aby środek został dobrany adekwatnie do istniejącego problemu oraz stosowany we właściwym czasie oraz z odpowiednią częstotliwością. W związku z tym bardzo istotne jest aby prawidłowo rozpoznać szkodnika lub chorobę. Niestety większość ludzi nie jest ekspertami w tej dziedzinie, dlatego warto jest skorzystać z publikacji zamieszczanych w internecie lub skorzystać z porady pracowników sklepów ogrodniczych. Środki ochrony roślin nie mogą być stosowane na chybił trafił, w nadmiarze oraz bez wyraźnego wskazania, ponieważ zdrowej roślinie mogą wyrządzić dużą krzywdę.

Środki ochrony roślin są bardzo silną trucizną, dlatego stanowią zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt, przez co na półkach sklepowych są one zabezpieczane specjalną gablotą, uniemożliwiającą ich wpadnięciu w niepowołane ręce. Opakowania są dodatkowo oznaczone stosownymi piktogramami, które określają poziom toksyczności produktu, a podstawowymi objawami skażenia jest podrażnienie oczu oraz skóry, zaburzenia oddychania oraz zatrucie pokarmowe, przejawiające się przede wszystkim ostrymi biegunkami oraz wymiotami.

Środki ochrony roślin mogą być szkodliwe nie tylko dla ludzi ale również dla pszczół, motylki oraz organizmów wodnych, dlatego z troski o naturę powinno się je stosować z największą ostrożnością.

Należy pamiętać, iż zanim otworzymy opakowanie z preparatem powinniśmy dogłębnie zapoznać się z etykietą oraz instrukcją jego stosowania, z których dowiemy się o zagrożeniach jakie mogą wystąpić, a także zasady bezpieczeństwa, które należy przestrzegać. Nigdy nie można zapomnieć o założeniu odzieży ochronnej, w tym bluzki z długim rękawem, rękawiczek, okularów itd.

Miejsce gdzie kupujemy środki ochrony roślin nie powinny być przypadkowe, warto jest poszukać i znaleźć sprawdzony punkt sprzedaży. Pamiętajmy, iż za niską ceną może czasem stać produkt, który nie tylko nie pomoże roślinie, ale również pogorszy jej stan ogólny.

Alicja Karaśniewicz

Witam. Zawodowo zajmuję się terapią dla dzieci. Uczę ich poprzez rośliny - hortiterapia. Serdecznie polecam mój blog do nauki.