Nawozy naturalne – kilka istotnych faktów

nawozy naturalne

Nawożenie warzyw obornikiem jest powszechną metodą organicznego nawożenia. Obornik jest wprowadzany do gleby przed sadzeniem. Wadą stosowania obornika jako nawozu jest to, że ogród będzie wymagał dodatkowego nawożenia w okresie wegetacji. Podobną opcją jest wprowadzenie do gleby dużej ilości kompostu przed sadzeniem. Ponieważ warzywa potrzebują azotu, a także innych łatwo dostępnych składników odżywczych, często do szybkiego karmienia stosuje się uzupełniający nawóz organiczny. Jest to często używane w połączeniu z innymi nawozami. Na przykład wielu ogrodników uzupełnia glebę bogatą w kompost lub obornik, stosując emulsję rybną lub herbatę z obornika. Emulsja rybna jest bogata w azot, ale ma niską zawartość fosforu. Posypuje się go wokół roślin co 2-3 tygodnie lub w razie potrzeby. Herbata z obornika to prosty wywar. Wrzuć kilka łopat obornika do porowatej torby, a następnie zanurz ją w wannie z wodą, aż będzie wyglądać jak słaba herbata. Używaj herbaty z obornika podczas podlewania, aby dodać dodatkowe organiczne składniki odżywcze. Inną opcją nawozu do ogrodów warzywnych jest ubranie boczne roślin. Mówiąc najprościej, oznacza to dodanie bogatego w azot nawozu organicznego z boku każdego rzędu roślin. Podczas podlewania roślin korzenie pobierają składniki odżywcze z nawozu. Jest to można powiedzieć kwintesencja zdrowego nawożenia, a nawozy naturalne są opcją, dzięki której mamy satysfakcję, że postawiliśmy zdrowie powyżej poziomu kontrowersyjnego zwiększania efektywności jedynie w celu maksymalizacji dwuznacznego moralnie zysku.

Dlaczego zatem stawiamy na nawozy naturalne? Otóż nawóz syntetyczny składa się z cząsteczek chemicznych bez węgla. Te cząsteczki mogą czasami być uciążliwe i nie są dostępne dla drobnoustrojów. Z drugiej strony nawóz naturalny jest bogaty w materię organiczną, która pomaga w rozwoju drobnoustrojów. Nawóz organiczny zawiera węgiel jako część swojego składu chemicznego; i to właśnie węgiel, wraz z azotem, fosforem i potasem, odżywia drobnoustroje i umożliwia im udostępnianie składników odżywczych roślinom w naturalnie zachodzącym procesie biologicznym.

Chociaż nawóz organiczny może być znacząco droższy niż syntetyczny, może zmniejszyć zapotrzebowanie na pestycydy i ogólne zapotrzebowanie na azot, fosfor i potas. Ze względu na redukcję, nawozy organiczne mogą być neutralne pod względem kosztów, a czasami mogą być oszczędnościami. Z drugiej jednak strony musimy pamiętać, że nie wszystkie produkty są uprawiane jednakowo, a wiele produktów ekologicznych daje niespójne wyniki. Upewnij się, że wybierasz produkt sprawdzony w branży, przeglądając wszelkie studia uniwersyteckie lub studia przypadków.

Alicja Karaśniewicz

Witam. Zawodowo zajmuję się terapią dla dzieci. Uczę ich poprzez rośliny - hortiterapia. Serdecznie polecam mój blog do nauki.